SZERVÓ MÁRIA, Ph.D.

szervoNagybecskereken született 1963-ban, és jelenleg is szülővárosában él. Egyetemi diplomát és magiszteri fokozatot az Újvidéki Egyetem szabadkai Közgazdasági Karán szerzett marketing szakirányon. Doktori fokozatot 2012-ben kapott az Újvidéki Egyetem Műszaki Tudományok Karán mérnöki menedzsment szakon. Doktori értekezésének címe: Az üzleti jövőkutatás metodológiája mint a stratégiai döntéshozás alapja a kis- és középvállalatoknál (Metodologija poslovnog predviđanja kao osnova za strategijsko odlučivanje kod malih i srednjih preduzeća). A szerbhorvát nyelv mellett felsőfokú angol és alapfokú német nyelvtudással rendelkezik. Az elmúlt években több szerbiai és magyarországi vállalat részére piackutatási projekteket és gazdasági-pénzügyi elemzéseket készített. Több vajdasági cégnél dolgozott vezetői, osztályvezetői beosztásban. Jelenleg a nagybecskereki Műszaki Szakfőiskolán ad elő szerb nyelven, és két nagybecskereki középiskolában tanít magyar nyelven. Kutatási témája és érdeklődési köre: piaci és üzleti jövőkutatás, a jövő feltárása tudományos alapokon, új jövőkutatási módszerek.

Tudományterület: társadalomtudományok, gazdálkodás- és szervezéstudományok, közgazdaságtudomány, mérnöki menedzsment
E-mail: servomari@yahoo.com

A doktori értekezés témája:
A mai dinamikus világban a vállalkozónak gyorsan kell alkalmazkodnia a piac és a technika fejlődéséhez, valamint időben fel kell ismernie a jövőbeli változásokat. A tudományos jövőkutatás segítségével a vállalat képes lesz felismerni azokat a belső tényezőket, amelyek hátráltatják, vagy jelentős előnyben részesítik. Fel tudja majd mérni a különböző piaci és technikai tényezők fejődését és azok alakulását a jövőben. A jövőkutatásal, amely tudományos módszereken alapszik, a vállalat képes lesz nem csupán gyorsan alkalmazkodni, hanem változásokat kezdeményezni amelyekkel majd öntudatosan meg tudja változtatni saját jövőjét és kiválasztani a számára legkívánatosabb jövőt. A doktori munka során kidolgoztam egy metódust, amelyet alkalmazni lehet a kis- és középvállalatokban. Két vajdasági kisvállalatban kipróbálták, és sikeresnek bizonyult, ezzel sikerült bebizonyítani, hogy a kis- és középvállalatok menedzserei is lehetnek aktív alkotói a jövőnek.

Jelentősebb publikációk:
Servo M. 2010: Marketinška sposobnost proizvoda. – Poslovna politika. Zemun. 55–58. o.

Servo M. 2010: Technological and Business Forecasting in Small and Medium Enterprises. – 3rd International Conference on Entrepreneurship, Innovation & Regional Development. Novi Sad. University of Novi Sad. Faculty of Technical Sciences. Department Of Industrial Engineering and Management. 671–675. o.

Szervó M. 2010: Technikai és piaci jövőkutatás, mint a döntéshozás alapja a kis- és középvállalatoknál. – PhD konferencia a Tudomány Napja tiszteletére. Budapest. Balassi Intézet.

Servo M.–Anišić Z. 2011: Possibilities of Forecasting in Small And Medium Enterprises. – XV International Scientific Conference on Ondustrial Systems. Novi Sad. University of Novi Sad. Faculty of Technical Sciences. Department of Industrial Engineering and Management. 38–43. o.

Servo M. 2011: Primena tehnološkog i poslovnog predviđanja kod domaćih malih i srednjih preduzeća. – Poslovna politika. Zemun. 52–56. o.

Gondolataim a vajdasági magyar tudományos életről és tudományos utánpótlásról:
A megfelelő munkahelyek hiányában a vajdasági magyar értelmiségnek két lehetősége van. Az egyik, hogy a diplomájuktól függetlenül elvállaljanak olyan munkát is, amelyhez túlképzettek, vagy pedig határon túl próbálnak érvényesülni. Szerintem a vajdasági magyar tudományos életnek csak akkor lehet jövője és tudományos utánpótlása, ha megvan a politikai akarat és az ehhez szükséges anyagi, valamint intézményi háttér.

Hozzászólások lezárva.